994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Jak zapewnić sprawność kanalizacji?

Masz na swoim terenie sieć kanalizacyjną? Doświadczyłeś już jej awarii?
Niedrożność sieci kanalizacji, to problem, który odczuwa się szybko i niestety bardzo intensywnie. Czasem jest nie do przewidzenia, a tym samym niemożliwy do uniknięcia. Jednak najczęściej awarie są wynikiem braku działań profilaktycznych, czyli traktowania kanalizacji jako systemu, który powinien sam o siebie zadbać. A wszyscy wiemy, że zapobieganie jest zawsze tańsze i mniej kłopotliwe niż leczenie.

Najczęstszą przyczyną awarii sieci kanalizacyjnych są zatory. Spowodowane albo przez stopniowe gromadzenie się w rurach osadu naturalnego, jak piasek czy kamienie, albo przez przedmioty, które w systemie kanalizacyjnym w ogóle nie powinny się znaleźć.

Zatory nie od razu są zauważalne. Czasem potrzeba dopiero większego deszczu lub gwałtownego wzrostu zużycia wody, by doszło do wylania. I wtedy pojawia się problem, który trzeba jak najszybciej usunąć. Zwykle nagła interwencja oznacza konieczność szybkich, często nerwowych decyzji i nieprzewidziane - zwykle wysokie - koszty. Często takie doraźne rozwiązania nie powodują trwałej zmiany i problem powraca.

Należy więc podejść do zarządzania siecią kanalizacyjną metodycznie. Przede wszystkim warto zadbać o jej regularne czyszczenie, które najlepiej jest wykonywać co roku o tej samej porze. Po drugie - deszcz w pewnym stopniu naturalnie oczyszcza system kanalizacyjny. Aby go wspomóc należy regularnie serwisować system odprowadzania deszczówki. Można także pomyśleć o wykonaniu inspekcji newralgicznych odcinków sieci w celu racjonalnego zaplanowania jej remontów.

I wreszcie dla poprawienia żywotności sieci kanalizacyjnej warto również przeprowadzić akcję informacyjną wśród jej użytkowników na temat tego, co może trafiać do kanalizacji, a co nie.