Sieć kanalizacyjna
Całkowita długość sieci kanalizacyjnej eksploatowanej przez naszą Spółkę to 1284,6 km. Ze względu na typ oraz położenie względem Odry można te sieci podzielić następująco: ogólnospławna – 231,1 km, sanitarna lewobrzeże - 291 km, sanitarna prawobrzeże – 182,4km, deszczowa lewobrzeże - 206 km i deszczowa prawobrzeże – 117,1 km. Całkowita długość przyłączy to 257 km.
Rozpiętość średnic, eksploatowanych przez ZWiK kanałów jest znaczna, od najmniejszych rurociągów o przekroju okrągłym i średnicy 200 mm do największego kanału o przekroju jajowym o wymiarach 2250 x 4100 mm zlokalizowanego w ul. 1 Maja.
Podobnie duże zróżnicowanie występuje w przypadku materiałów użytych do budowy sieci. Najstarsze kanały murowane były z cegły kanalizacyjnej lub w przypadku mniejszych średnic, montowane z rur kamionkowych, w późniejszym okresie wykonywane z betonu. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy sieci kanalizacyjnych są materiały z kamionki, PVC, betonu oraz żywic epoksydowych wzmacnianych włóknem szklanym.
Ważną częścią systemu kanalizacyjnego są pompownie ścieków umożliwiające transport ścieków do oczyszczalni rurociągami tłocznymi. Największymi z nich na Lewobrzeżu są pompownie: Grabów, Górny Brzeg, Dolny Brzeg, Białowieska i Szczawiowa. Największe pompownie obsługujące prawobrzeżną część miasta to: Szlamowa, Em. Gierczak, Płonia.
Ponadto tak w lewo jak i w prawobrzeżnej części miasta, na sieci zainstalowanych jest ponad sto czterdzieści mniejszych pompowni wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzanie ścieków.