994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Zapchana kanalizacja

Słyszysz bulgotanie wydobywające się z umywalki, zlewu lub brodzika? Obserwujesz wolniejsze spływanie ścieków lub zużytej wody? To znak, że rurociąg zarasta i powinniśmy przystąpić do działania, w przeciwnym razie może bowiem dojść do całkowitej niedrożności i zalania siebie lub sąsiadów.

Oto zestaw czynności, który możemy wykonać samodzielnie, aby rozwiązać problem:

  • udrożnić odpływ z umywalki, zlewozmywaka bądź wanny lub brodzika za pomocą tradycyjnej przepychaczki składającej się z drewnianego trzonka i gumowego kielicha lub w wersji nowoczesnej wyposażonej w pneumatyczny mechanizm, pozwalający na użycie mniejszej siły,
  • wyczyścić syfon pod zlewem czy umywalką pamiętając, by przed jego odkręceniem podstawić pod spód naczynie na resztki wody spływające z rozkręconej instalacji; rozkręcenie syfonów plastikowych nie stanowi zwykle problemu, kłopot może pojawić się w przypadku starych syfonów żeliwnych - wtedy niezbędna może się okazać pomoc profesjonalnego hydraulika,
  • użyć specjalnych środków chemicznych typu „Kret” w postaci granulatów, proszków lub żelu, pamiętając, że działają na zator tylko w miejscu, gdzie się je nasypie bądź naleje - rozpuszczą nagromadzone osady jednak nie zawsze przynoszą spodziewane efekty,
  • użyć sprężyny ręcznej lub elektrycznej; sprężyna ręczna składa się ze stalowego druta zwiniętego w spiralę o długości od 1,5 do 5 metrów, który z jednej strony ma ostrą końcówkę, z drugiej – drewnianą lub plastikową korbę; sprężyna nadaje się do udrażniania każdej instalacji kanalizacyjnej, należy używać jej jednak z wyczuciem, zwłaszcza gdy przepycha się starą i zniszczoną instalację; do usunięcia nią zatoru niezbędne są dwie osoby: po zdemontowaniu syfonu i włożeniu sprężyny do odpływu jedna osoba ją przytrzymuje, druga – wkręca; sprężynę powinno się w całości „wkręcić” do rury kanalizacyjnej, a następnie – kręcąc korbą w przeciwnym kierunku – wyciągnąć na zewnątrz.

Uwaga - wszystkie prace przy instalacji kanalizacyjnej wykonujemy w rękawicach ochronnych, a po ich zakończeniu należy pamiętać o dezynfekcji rąk.

Co jeśli się nie uda?
Jeżeli samodzielne wykonanie wyżej wymienionych czynności nie przyniesie rezultatu, należy zwrócić się o pomoc do profesjonalnego hydraulika. Jeżeli zatory zlokalizowane są na częściach wspólnych rurociągów, użytkowanych przez kilku lokatorów, o zaistniałej sytuacji należy powiadomić zarządcę budynku oraz innych lokatorów korzystających z tego samego odcinka rurociągu.

W przypadku zatorów powstałych w rurociągach odprowadzających ścieki z budynku tzw. przykanalikach lub przewodach poziomych, które są częścią instalacji zewnętrznej o pomoc możemy zwrócić się do naszych specjalistów dzwoniąc na numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego 994.