994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Co wpływa na jakość wody w studni?

Studnie to jedne z najczystszych pod względem bakteriologicznym źródeł wody. Zresztą sami korzystamy z nich w ujęciach „Pilchowo” czy „Skolwin”. Nie oznacza to jednak, że oferują zawsze wodę bezpieczną dla zdrowia. Częstym problemem wody ze studni jest przekroczony poziom takich metali jak żelazo czy mangan.

Ponadto studnie są w takim samym stopniu jak całe środowisko narażone na negatywny wpływ działalności człowieka. Na pogorszenie jakości wody ze studni mogą mieć wpływ:

  • przenikanie do wód gruntowych zanieczyszczeń pochodzących z zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych lub nieszczelnych szamb w najbliższej okolicy,
  • dłuższa przerwa w użytkowaniu studni,
  • wszelkie modernizacje lub naprawy instalacji wodnej.

Woda wodociągowa badana jest codziennie na wyjściu z zakładu produkcji wody i w kilkunastu punktach w całym mieście. Dlatego odbiorcy wody wodociągowej mogą być spokojni o jej jakość. Posiadacze studni również powinni regularnie swoją wodę kontrolować, by mieć pewność, że spełnia wszystkie normy, a jej konsumenci nie będą narażeni na żadne niebezpieczeństwo podczas jej użytkowania.

Dodatkowe pytania na ten temat należy kierować do Laboratorium Centralnego ZWIK Szczecin, ul. Szczawiowa 9-14, 70-010 Szczecin, tel. 91 489 88 35, e-mail: laboratorium@zwik.szczecin.pl