994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Wizja

Pragniemy pić wodę przyjazną dla naszego organizmu i jej spożywanie wprost z kranu to częsty temat naszych dyskusji. Bardzo wielu z nas i bez żadnych oporów codzienne sięga po szczecińską „kranówkę”, inni z kolei piją ją po dodatkowym domowym filtrowaniu lub przegotowaniu. Nie ma potrzeby tego robić i ZWiK nie pozostawia wątpliwości w tym względzie: woda, którą codziennie dostarcza szczecinianom jest w pełni bezpieczna, czysta i zdrowa. Nie ustępuje jakością i składem wielu wodom butelkowanym oraz bez obaw możemy ją pić bezpośrednio z kranów.

Szczecińska woda spełnia z „zapasem” wszystkie określone prawem unijne i polskie normy, którym sprostać musi woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Inwestycje w modernizację Zakładu Produkcji Wody „Miedwie”, które pochłonęły miliony euro, przyniosły spodziewane efekty i dlatego dzisiaj do woli możemy z naszych kranów czerpać życiodajny płyn o najwyższej jakości.

Od lat szczecińska woda uzdatniana jest przy użyciu bardzo nowoczesnych technologii, dostosowanych do ujęcia powierzchniowego Miedwie, z którego pochodzi 90% zapotrzebowania całego miasta. Z czerpni umieszczonych kilka metrów nad dnem jeziora, woda kolejno przepływa 6 ciągów technologicznych, gdzie poddawana jest m.in. ozonowaniu, procesom koagulacji i sedymentacji. Przepływa przez tradycyjne filtry pośpieszne po czym jest powtórnie dezynfekowana ozonem. Następnie przesącza się przez złoża węgla aktywnego, dzięki czemu następuje redukcja związków organicznych w wodzie do picia, co skutkuje wyraźną poprawą walorów smakowych i zapachowych oraz pozwala zachować naturalną barwę wody. Później magazynowana jest w zbiorniku wody czystej, po czym grawitacyjnie płynie do miasta dwoma magistralami. Jej droga do naszych kranów trwa 10 godzin, co również ma znaczenie technologiczne.  Na każdym etapie jej produkcji czuwają nad nią specjaliści, a przed wtłoczeniem do miejskich sieci wodociągowych jest ona skrupulatnie i w wielu miejscach kontrolowane przez akredytowane laboratoria.

Dzięki wykonywanym przez nas badaniom wiemy, że szczecińska kranówka nie ustępuje jakością i składem wielu wodom butelkowanym. A ta wydobywana z ujęć głębinowych w Pilchowie i Skolwinie, które pracują nieprzerwanie od lat 20 - tych ubiegłego wieku, jest śmiało porównywana z markowymi wodami mineralnymi. Wystarczy porównać skład  i zawartość składników mineralnych na etykietach z danymi przedstawionymi w załączonej tabeli. 

infografika