994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

ZWiK przywraca blask zabytkowi

25. 01. 2023

W nocy z 4 na 5 stycznia br., nieznany sprawca uszkodził jedną z zabytkowych pomp miejskich. Po naprawie urządzenie powróci na swoje miejsce. Renowacją pompy zajęli się pracownicy ZWiK.

Zabytkowa „berlinka” stała u zbiegu ulic Krzywoustego i Błogosławionej Królowej Jadwigi. Pompa została wyrwana z podstawy i przewrócona na chodnik, najprawdopodobniej uszkodził ją samochód, którego kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Jest dochodzenie w tej sprawie.

Uszkodzona pompa trafiła do warsztatu mechanicznego szczecińskich wodociągów, gdzie trwa jej naprawa. Tutaj przeprowadzono oględziny uszkodzeń i dokonano oceny stanu technicznego urządzenia. Okazało się, że w kilku miejscach pękł żeliwny odlew kadłuba i odpadły ozdobne liście akantu, urwaniu i zniszczeniu uległ wewnętrzny mechanizm, dzięki któremu z głębokości kilkunastu metrów tłoczona jest woda. Mechanicy ze ZWiK- u pospawali, wyszlifowali i pomalowali już część uszkodzonych elementów urządzenia. W odlewni zamówili też brakujące ozdobne elementy zewnętrzne i szykują się do naprawy mechanizmu pompującego wodę. Po remoncie urządzenie będzie w pełni sprawne, zostanie pomalowane na kolor niebieski z czerwonymi i żółtymi elementami, po czym zostanie przygotowane do montażu w miejscu, z którego zostało zabrane.

Szczecińskie wodociągi pieczołowicie zajmują się 28 zabytkowymi pompami i ponad setką zwyczajnych słupowych ręcznych pomp rozrzuconych w całym mieście. Latem ubiegłego roku podobna, ale oczywiście odnowiona „berlinka” wróciła na Aleję Jana Pawła II.

galeria galeria galeria galeria galeria