ZPW Pilchowo z nagrodą
06. 09. 2024
Już prawie od 100 lat działa ujęcie wody w Pilchowie. Choć zmienia się technologia i trendy w budownictwie to nasz Zakład Produkcji Wody wciąż architektonicznie utrzymany jest w pierwotnym klimacie. Nasze starania o utrzymanie historycznego wyglądu zostały docenione przez Marszałka Województwa.
Wyróżnienie za szczególne zasługi w ochronie promocji dziedzictwa technicznego otrzymaliśmy podczas Zachodniopomorskich/Europejskich Dni Dziedzictwa „Przestrzenie dziedzictwa 2024”. Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że nasze wysyłki wkładane w dbanie o wartość historyczną tego miejsca zostały docenione. Dyplom honorowy „Swojski Zabytek” za zachowanie historycznych modernistycznych budynków w Pilchowie odebrał Dariusz Klonecki – dyrektor ds. Strategii i Finansów.
Zakład Produkcji Wody Pilchowo na potrzeby miejskich wodociągów działa niemal od stu lat. Do użytku oddany został w roku 1929, a jego budowę wymusiło rosnące zapotrzebowanie na wodę z miejskich wodociągów. Ujęcie to pole wodonośne z pompami głębinowymi i dwa modernistyczne budynki z klinkieru. W jednym mieszczą się filtry, w drugim urządzenia pompujące czystą wodę. Obiekty są charakterystyczne dla budynków użyteczności publicznej realizowanych w przedwojennym Szczecinie. W podobnym stylu utrzymany jest szpital przy ul. P. Skargi czy siedziba Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy pl. Kilińskiego. Wewnątrz budynków ujęcia zachowało się sporo elementów oryginalnego wyposażenia. Na szczególną uwagę wśród nich zasługuje dieslowski agregat prądotwórczy, który dzięki staraniom mechaników ZWiK cały czas jest sprawny.
Pierwotnie w Pilchowie znajdowały się cztery studnie, obecnie jest ich 11, a najgłębsza z nich liczy sobie 98 m. Najważniejszym powodem konstruowania studni głębinowych jest znakomita jakość i czystość wód pobieranych z tego typu ujęć. Woda znajdująca się kilkadziesiąt metrów pod ziemią, pokonuje bardzo wiele warstw filtracyjnych. Ujmowana z warstw wodonośnych, izolowanych nadkładem nie zmienionych działalnością człowieka gruntów nieprzepuszczalnych, nie zawiera żadnych bakterii chorobotwórczych. Choć zdecydowana większość wody trafiająca do szczecinian pochodzi z ujęcia miedwiańskiego, zakład w Pilchowie jest wciąż drugim, co do znaczenia ujęciem wody dla miasta. Niektórzy uważają, że „pilchowianka” to najsmaczniejsza szczecińska woda.
O ile obiekty i część wyposażenia ujęcia nie zmieniły się od wielu lat, o tyle teren wokół Zakładu zmienił się bardzo. Najistotniejszą nowością była budowa farmy fotowoltaicznej. Produkowana dzięki niej energia elektryczna w całości przeznaczana jest na potrzeby Zakładu. Panele wyprodukowały w zeszłym roku 456 MWh.
Co się dzieje w ZPW Pilchowo? Uzdatnianie wody podziemnej:
- napowietrzanie,
- filtracja przez złoże piaskowe,
- dezynfekcja podchlorynem sodu (NaClO).
Inwestycja w ZPW
Ważnym zadaniem, które mamy zaplanowane na ten rok jest modernizacja Zakładu Produkcji Wody „Pilchowo”. Pierwsze postępowanie przez nas ogłoszone nie wyłoniło wykonawcy. Niebawem na naszej stronie pojawi się kolejny przetarg.
Zadanie zakłada przebudowę budynku pomp i filtrów zlokalizowanych na terenie ujęcia wody. To przede wszystkim wymiana urządzeń i instalacji technologicznych związanych z procesem uzdatniania wody oraz roboty remontowe budynków wraz z zagospodarowaniem terenu, a także renowacja i budowa ogrodzenia. Na czas prowadzenia robót wewnątrz budynku na terenie obiektu działać będzie tymczasowa przewoźna kontenerowa stacja uzdatniania wody przystosowana do uzdatniania wody ze studni głębinowych, w niezbędnej wymaganej jakości i ilości. Będzie to zadanie niezwykle skomplikowane ponieważ, jak wynika z analizy układu dystrybucji wody na obszarze naszego miasta, nie ma możliwości czasowego wstrzymania wydobycia wody na ujęciu wody Pilchowo, gdyż oznaczałoby to brak dostawy wody odbiorcom północno - zachodnich osiedli Szczecina oraz mieszkańcom części m. Pilchowo. Nie ma też możliwości dostarczania wody poprzez istniejącą sieć wodociągową z innego kierunku. Zachodzi więc konieczność utrzymania produkcji wody na terenie ZPW „Pilchowo” w minimalnej wymaganej ilości na czas prowadzenia kluczowych robót remontowo – budowlanych wymuszających wstrzymanie pracy stacji uzdatniania wody.