994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Tak zbieramy "grube tematy", czyli wymiana kraty w przepompowni

11. 10. 2023

Telewizor, stare szmaty, głowy zwierząt i wiele innych zaskakujących rzeczy można znaleźć w kanalizacji. Choć są to przypadki incydentalne to jednak się zdarzają. Największe elementy, głównie śmieci zatrzymywane są przez specjalną kratę zgrzebłową zamontowaną w przepompowni. W ostatnich  dniach na Grabowie wymienione zostało kolejne już takie urządzenie, które stanowi „pierwsze sito” nieczystości wpadających do kanalizacji.

W Szczecinie jest ponad 160 przepompowni czyli miejsc służących do transportu ścieków w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość odprowadzenia ich z danego terenu w sposób grawitacyjny. Jak działa taka pompownia? Ścieki wpływają do niej w sposób grawitacyjny i po osiągnięciu zadanego poziomu następuje uruchomienie pomp, które wtłaczają całość do rurociągu ciśnieniowego i przesyłają do najbliższego kolektora grawitacyjnego. 

Przepompownie różnią się między innymi wielkością, przepustowością i funkcjonalnością. Ta na Grabowie łączy dwie funkcje technologiczne - wstępne mechaniczne podczyszczanie ścieków oraz przepompowywanie ich do oczyszczalni Pomorzany. Ścieki do pompowni dopływają rurociągiem DN 1800 mm.

Mechaniczne oczyszczanie zaczyna się właśnie na kracie, która została wymieniona ze względu na stopień zużycia. Separacja zanieczyszczeń ma miejsce na ruszcie zainstalowanym pod kątem w kanale. 

Do wymiany potrzebny był ogromny dźwig, który przez dach wsunął kratę wykonaną ze stali nierdzewnej do kanału. Urządzenie ma prawie 9 m długości i 1,5 szerokości. Jego zadaniem, w dużym uproszczeniu, jest zebranie największych nieczystości – tak zwanych skratek, które przekazywane są do prasopłuczki. 

Skratki transportowane są do urządzenia bezpośrednio z kraty poprzez lej zasypowy. System  gwarantuje wysoki stopień wymywania rozpuszczalnych części organicznych. Wypłukane skratki są transportowane i odwadniane, dzięki czemu następuje znaczna redukcja ich masy. Nieczystości transportowane są poprzez przenośnik spiralny do rury wyrzutowej, wynoszącej skratki na odpowiedni poziom. 

O Przepompowni

Do przepompowni ścieków „Grabów” odprowadzane są ścieki sanitarne oraz wody opadowe z północnych dzielnic lewobrzeżnego Szczecina tj.: Głębokie - Pilchowo, część Zawadzkiego - Klonowica, część Łękno, Osów, część Śródmieście – Północ, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Gocław - Golęcino, Dżetowo - Grabów, Niebuszewo - Bolinko, Żelechowa, Niebuszewo, Arkońskie - Niemierzyn, część Pogodno, Skolwin. 

Po wstępnym podczyszczeniu ścieki transportowane są do oczyszczalni „Pomorzany”.

Wydajność przepompowni ścieków Grabów wynosi:

  1. przepustowość – sucha pogoda:          1000 dm3/s,
  2. przepustowość – deszcz:                       2000 dm3/s,
  3. prześwit prętów kraty:                          30 mm,
  4. szerokość kanału:                                 150 cm,

Materiał filmowy z montażu kraty znajduje się na www.facebook.com/zwik.szczecin