994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Sport i woda - związek idealny

20. 06. 2024

Ludzkie ciało składa się nawet w 80 % z wody. Tracimy ją każdego dnia, nawet kiedy wydaje się nam, że nic nie robimy. Żeby organizm działał sprawnie musimy płyny uzupełniać, w przeciwnym razie stajemy się rozdrażnieni, apatyczni, boli nas głowa i czujemy suchość w gardle. Choć ogromne upały chwilowo omijają Szczecin, to przypominamy kilka podstawowych zasad związanych z piciem wody, szczególnie podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, np. biegania chociażby po Bulwarach.

Odsetek wody w naszym ciele zmienia się z wiekiem i spada z 80% u noworodka do nawet 50 % osób starszych. Wodę tracimy każdego dnia poprzez wydzielanie potu, produkcję moczu (1-2 l na dobę ) oraz w trakcie oddychania (200-400 ml ). Tracimy ją nie tylko podczas intensywnych ćwiczeń, ale także w spoczynku - około 400-600 ml wody na dobę. Upalne dni powodują utratę nawet kilu litrów dziennie. By zachować równowagę te straty rekompensujemy sobie jedząc i pijąc.

Upały, które nadeszły nad Polskę chwilowo oszczędzają Szczecin, ale lato jest czasem kiedy warto przypominać o tym jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. ZWiK wspiera miejskie wydarzenia dlatego kolejny raz będzie można napić się wody podczas sobotnich biegów na Bulwarach. Nie tylko poidełko, ale specjalne nalewaki pomogą ugasić pragnienie sportowców. Pamiętajcie, że w trakcie długiej i intensywnej aktywności fizycznej organizm reguluję temperaturę ciała, właśnie dlatego się pocimy i tracimy wodę szybciej i w większej ilości. Deficyt płynów w trakcie biegu może spowodować podwyższone tętno, skurcze mięśni i spadek koncentracji.

Przypominamy, że już w najbliższy weekend odbędzie się pierwszy z cyklu Biegów Bulwarowych, których jesteśmy partnerem. Woda i sport to związek idealny dlatego i w tym roku nie mogło nas zabraknąć w miejscu uwielbianym przez biegaczy i spacerowiczów. Właśnie dlatego cykl odbywa się pod nazwą Pij kranówkę i leć życiówkę! Biegowe Bulwarove już na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz wydarzeń nad Odrą. Rekreacyjne przebieżki po szczecińskich bulwarach każdego roku przyciągają grono biegaczy, którzy lubią aktywnie spędzać czas i namawiają do tego innych. Biegowe Bulwarowe to około 5 kilometrowa trasa poprowadzona prawobrzeżną stroną bulwarów, zahaczająca o Wyspę Grodzką, Bosmanat oraz zabytkowe Dźwigozaury. Start i meta biegu znajdują się na placu wieńczącym Łasztownię (pl. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). 

Linki do zapisów: 

Biegowe Bulwarove https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/biegowe-bulwarove

Bieg Kota Umbriagi https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/Bieg-Kota-Umbriagi

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www.zstw.szczecin.pl

Ile wody pić?

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wypijanie od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę. Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników.

Jaką wodę pić?

My rekomendujemy kranówkę! Jest zdrowa, przebadana i ma mnóstwo potrzebnych naszemu organizmowi mikroelementów. Skład mineralny naszej wody jest lepszy niż wielu popularnych wód źródlanych i mineralnych. Dla przykładu jeden z producentów podaje wartość 213 mg/l - to dwukrotnie mniej niż w naszych ujęciach – ZPW Miedwie 434 mg/l, ZPW Pilchowo 510 mg/l: