994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Pszczoły w Pilchowie mają się dobrze

22. 06. 2022

Ze względu na specyfikę działania i posiadane tereny, ZWiK ma możliwości pomagania pszczelarzom. Spółka dysponuje placówkami, które rozsiane po całym mieście świetnie nadają się, aby ustawić na nich ule. Już wiosną ubiegłym roku donosiliśmy, że kolejna „nasza” pasieka pracuje na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Dzisiaj odwiedziliśmy ją znowu, by na przełomie wiosny i lata dowiedzieć się o kondycji wodociągowych pszczółek.

Rozmawialiśmy z panem Franciszkiem, młodym, 16 letnim pszczelarzem ze Szczecina, który ulokował 9 pszczelich rodzin właśnie w Pilchowie i dokonuje właśnie cotygodniowego przeglądu każdej rodziny. Okazuje się, że miejsce jest dobre do dożycia dla tych małych zapylaczy, których rodziny w tej chwili są silne i liczne. Od rana do wieczora owady pilnie pracują, znosząc do ula pyłek i nektar z okolicznych roślin. O tej porze roku możemy mówić również o miodobraniu….

- Wcześniej podebrałem już trochę wiosennego, wielokwiatowego miodu. Dzisiaj zabieram kilka ramek do wirowania z miodem akacjowo – borówkowym, pochodzącym z najbliższych drzew i plantacji. Zostawiam parę wypełnionych ramek, ponieważ matka intensywnie czerwi i rośnie ilość pszczół, a pożytków w tym miejscu jednak nie ma za wiele - mówi pszczelarz z Pilchowa.

Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki na terenach należących do szczecińskich wodociągów. Obecnie prawie 40 pszczelich rodzin gości w placówkach ZWiK. Ule są na terenie ujęcia wody w Świerczewie, pompowni na Łącznej, a także w Dunikowie. Kolejny raz odwiedzimy nasze podopieczne pod koniec lata.

Wsparcie udzielane szeroko rozumianym inicjatywom proekologicznych to jedno z działań podejmowanych przez Spółkę. Stąd m.in. pomoc szczecińskim pszczelarzom, którzy rozumieją, co to ochrona środowiska naturalnego. Naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie, w tym przede wszystkim pszczół jako tzw. zapylaczy, gwałtownie spada. Dlatego od lat podejmowane są w Spółce działania służące ich ochronie np. akcja „adoptuj pszczołę”.

galeria galeria galeria galeria galeria galeria