994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Dbamy nie tylko o „berlinki”

19. 05. 2022

Nastała wiosna, a więc czas charakterystycznych dla tej pory roku wzmożonych porządków i prac renowacyjnych. Od wielu lat pracownicy warsztatów mechanicznych szczecińskich wodociągów zajmują się naprawą i renowacją ręcznych pomp wodociągowych, które są elementami dekoracyjnymi wielu szczecińskich ulic.

Najbardziej znane z nich to słynne XIX wieczne „berlinki”, które w minionych kilku latach zostały z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegóły odnowione. Mało kto wie, że pod opieką ZWiK znajduje się jeszcze ponad 100 innych, zwykłych ręcznych pomp wodociągowych. Są może mniej efektowne od bogato i kunsztownie zdobionych „berlinek”, jednak i one mają swój urok i funkcjonalność.

Wszystkie te urządzenia czerpią wody podskórne, co oznacza, że pobranej z nich wody nie należy pić. Utrzymanie sprawności pomp ulicznych jest jednak obowiązkiem ZWiK, gdyż w sytuacjach nadzwyczajnych woda z nich może służyć mieszkańcom. Na zdjęciach widzimy pracowników ZWiK, którzy wyremontowali taką pompę z ul. Szafera i ustawiają ją w docelowym miejscu.

galeria galeria galeria galeria