ZWiK coraz bardziej samowystarczalny energetycznie
21. 02. 2025
Zielona energia nie jest tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z wynikami. ZWiK prąd pozyskuje ze słońca, wody i ścieków, dzięki czemu, pomimo wielu zmiennych z roku na rok staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną. Za nami dwie następne zadania związane z fotowoltaiką i zamontowaniem kolejnych 318 paneli. Tym razem na ulicy Białowieskiej i w Kijewie.
Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2024 roku to 7605 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu, aktualnie około 30% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.
Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 8 miejscach: ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje, PS Białowieska, PW Kijewo i na budynku administracyjnym. Łącznie mamy prawie 11 tysięcy elementów o łącznej powierzchni 17500 m2, czyli więcej niż wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!
Naszą najnowszą instalacją jest ta zamontowana na Pompowni Wody w Kijewie. Jej podstawowe parametry to:
- instalacja gruntowa i dachowa
- koszt inwestycji: 245 309,50 zł netto
- moc instalacji 90 kW
- ilość paneli: 184
- przewidywane roczne oszczędności: ok. 85 000 zł
- roczna redukcja CO2: ok. 46 t
Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 3773 MWh w 2024 roku. Daje to samowystarczalność energetyczną Oczyszczalni na poziomie 43%!
Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to blisko 494 MWh.
Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.