Zrezygnuj z plastiku. Pomóż sobie i planecie.
23. 01. 2024
Dzień bez plastiku znany także jako Dzień bez opakowań foliowych przypada na 23 stycznia. Misją tego święta jest zwrócenie uwagi na ogromną ilość sztucznego, trującego tworzywa pojawiającego się w naszym środowisku. To też doskonała okazja, żeby mówić głośniej o zagrożeniach jakie niesie za sobą picie wody butelkowanej. Naukowcy coraz więcej wiedzą i mówią nanoplastiku, który przedostaje się do naszego organizmu. Są zatem 3 ważne aspekty przemawiające za kranówką – ekologia, ekonomia i zdrowie.
EKOLOGIA
Kontekst ekologiczny w kwestii plastiku jest nam znany. Wiemy, że opakowania z tworzyw sztucznych rozkładają się wiele lat i zanieczyszczają nasza planetę. Wybór opakowań wielokrotnego użytku to nie tylko oszczędność, ale także dbanie o naszą planetę.
Fakty są następujące:
- Dorosły człowiek powinien pić co najmniej 1,5-2 litrów wody.
- W Szczecinie żyje blisko 400 tysięcy ludzi ( ludność (30.06.2023 r.) – 390,3 tys. źródło. GUS )
- Jeśli połowa mieszkańców naszego miasta kupi zaledwie jedną butelkę wody dziennie do środowiska wprowadzamy 4000 kg plastiku każdego dnia! ( pusta butelka 0,5 l waży ok 20g )
Przypominamy, że kranówka jest najlepszą alternatywą dla wód butelkowanych. Szklanka, bidon i inne pojemniki wielorazowego użytku pozwalają na eliminację kolejnych zanieczyszczeń naszej planety.
EKONOMIA
Matematyka jest nieubłagana - 1m3 wody to 1000l. W Szczecinie płacimy zatem 6,12 gr za 1000 litrów wody. Na rynku za te sama kwotę kupimy 3 butelki wody.
ZDROWIE
Skład mineralny naszej wody jest lepszy niż wielu popularnych wód źródlanych i mineralnych. Dla przykładu jeden z producentów podaje wartość 213 mg/l - to dwukrotnie mniej niż w naszych ujęciach: