994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Zabezpiecz się przed zimą

29. 11. 2023

Zima jest, to musi być zimno! Od kilku dni temperatura w Szczecinie spadła poniżej zera. Oznacza to nie tylko, że czas na wymianę opon, ale także odpowiednie zabezpieczenie elementów instalacji wodociągowej. 

Przypominamy, ze warto zabezpieczyć przed mrozem przyłącze wodociągowe, węzły, studzienki i pomieszczenia wodomierzowe. Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a wykonanie kilku prostych czynności uchroni nas przed sporymi kłopotami. Bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie. Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko awarii np. pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw.

Jak ochronić urządzenia wodociągowe przed mrozem? W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wodomierz należy zamknąć oraz uszczelnić drzwi i okna, wstawić brakujące szyby lub zabezpieczyć ewentualne szczeliny w ścianach przed mrozem. Studzienki wodomierzowe trzeba oczyścić ze śmieci i liści, opróżnić z zalegającej wody i ocieplić właz kładąc dodatkową izolację np. ze styropianu. Wodomierze lub rury wodociągowe przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia powinno się ocieplić poprzez owinięcie tkaninami lub zastosowanie pianek izolacyjnych. Na oddzielną uwagę zasługują instalacje wodociągowe w domkach lub innych budynkach wykorzystywanych jedynie w okresie letnim. W takich przypadkach zabezpieczenie polega na zamknięciu zaworów i odwodnieniu rur jeszcze przed okresem mrozów. Nie wolno zostawiać też gumowych węży ogrodowych. Pamiętajmy, że woda zamarzając zmienia swoją objętość!