994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Żywica ożywiła kanalizację

09. 02. 2023

ZWiK zakończył renowację ponad czterech kilometrów ogólnospławnej sieci kanalizacyjnej w średnicach od 250 do 500 mm. Roboty trwały ponad rok i kosztowały 3,2 mln złotych.

Prace przeprowadzono m.in. na ulicach: Sczanieckiej, Małkowskiego, Druckiego – Lubeckiego, Szymanowskiego, Wielkopolskiej, Nocznickiego, Dunikowskiego, Żołnierskiej, Karpińskiego i Rokitiańskiej. Oprócz modernizacji sieci kanalizacyjnej wyremontowano również kilkaset studni i przyłączy kanalizacyjnych.

Renowacja prowadzona była metodami bezwykopowymi i obok innych najczęściej polegała na wprowadzeniu do istniejącego kanału wykładziny czyli tzw. „rękawa” z włókna szklanego, który rozwinięty w środku starego kanału został nasączony żywicą poliestrową, a następnie utwardzony promieniami UV. Nowa, twarda, wytrzymała i odporna na działanie ścieków powłoka utworzyła „kanał” w kanale, przywróciła instalacji szczelność i nośność, co zapewniło jej bezawaryjną eksploatację przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dzięki tej metodzie udało się uniknąć rozkopywania ulic i uszkodzenia pozostałego uzbrojenia podziemnego np. przewodów energetycznych, gazowych czy telekomunikacyjnych.

Podobne prace, z zastosowaniem technologii bezwykopowych, rozpoczęły się w północnej części miasta. Renowacji poddawana jest kanalizacja deszczowa o długości ok. 630 metrów.

galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria