994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Wieloletni plan ZWiK

11. 02. 2025

Gotowy i zatwierdzony przez Radę Miasta jest „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2025-2028, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie”. Przygotowanie dokumentu, który wskazuje kierunki działania i najważniejsze zadania spółki, wynika z ustawy.

Zakres Wieloletniego planu na lata 2025-2028 umożliwia Spółce realizację usług wodociągowo – kanalizacyjnych w oparciu o rosnące standardy i wymogi przepisów krajowych i unijnych, obejmuje działania inwestycyjne mające wpływ na jakość wody pitnej i stopnień oczyszczania ścieków w kontekście najpilniejszych potrzeb modernizacyjnych i rozwojowych. Plan zakłada systematyczne inwestycje w infrastrukturę służącą uzdatnianiu wody oraz oczyszczania ścieków oraz wymianę i rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Łączna wartość zadań inwestycyjnych została ustalona na kwotę ponad 257 mln zł przy czym zadania są określone według możliwości finansowych ZWiK i oscylują w granicach 60 - 67 mln zł. W związku z dopiero rozpoczynającymi się naborami wniosków na dofinasowanie z funduszy europejskich na infrastrukturę, klimat, środowisko 2021-2027, Spółka zakłada finansowanie w prawie całym zakresie ze środków własnych. Jednocześnie w miarę uruchamiania poszczególnych programów dofinansowań stara się pozyskać finansowanie ze środków zewnętrznych. 

W styczniu 2024 r. złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucji Wdrażającej dla działania FENX.02.05 Woda do spożycia, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, o dofinansowanie kwalifikujących się do tego programu zadań znajdujących się  w Wieloletnim planie na lata 2025-2028. Tytuł projektu to „Woda dla Szczecina”. Informacje o możliwym dofinansowaniu powinniśmy uzyskać za kilka miesięcy.

Plany na najbliższe lata:

Przedsięwzięcia rozwojowo-modernizacyjne obejmują następujące zadania:

  • Modernizacja ZPW Miedwie,
  • Modernizacja ZPW Pilchowo i Pomorzany,
  • Budowa, przebudowa i modernizacja  pozostałych obiektów i instalacji procesu produkcji i rozdziału wody,
  • Modernizacja magistrali wodociągowej "Miedwianka",
  • Budowa, przebudowa i modernizacja magistrali i sieci wodociągowej (zadania wybrane do realizacji w oparciu o analizę stopnia awaryjności, zużycia materiału oraz potrzeb rozwojowych Gminy Miasto Szczecin),
  • Budowa, przebudowa i zakup sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej dla inwestycji realizowanych we współpracy z jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasto Szczecin 
    i gminami ościennymi,
  • Modernizacja OŚK Zdroje i OŚK Pomorzany,
  • Przebudowa i modernizacja przepompowni ścieków i obiektów towarzyszących,
  • Budowa, przebudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej,
  • Budowa i przebudowa infrastruktury technicznej ZWiK Sp. z o.o. 

Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz wprowadzanie ścieków obejmują m.in.:

  • Wymianę sieci najbardziej wyeksploatowanej wodociągowej,
  • Monitoring i zarządzanie siecią kanalizacyjną,
  • Zakupy inwestycyjne związane z obsługą urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (w tym inwestycje zmniejszające koszty eksploatacyjne).

Wieloletni plan jest zgodny z kierunkami rozwoju gminy określonymi w Uchwale Nr LV/1529/23 Rady Miasta Szczecin z dnia 12 grudnia 2023 r.  W szczególności zakłada udział w planowanych inwestycjach Gminy Miasto Szczecin w zakresie budowy, przebudowy i zakupu sieci wodociągowej oraz sieci kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej. Najważniejsze wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne:

  1. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Powstańców Wielkopolskich do pętli Pomorzany wraz z rozbudową pętli (zadanie 2.0.), Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości ul.: Podwale – ul. Kolumba - Chmielewskiego – Smolańska – Budziszyńska – do rozjazdów przed pętlą Pomorzany i Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Nowa od wiaduktu kolejowego – pl. Ratuszowy – ul. Dworcowa na wysokości hotelu Novotel wraz z dodatkową relacją pod wiaduktem;
  2. Budowa kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci wodociągowej wraz z odtworzeniem nawierzchni w ul. Judyma w Szczecinie
  3. Przebudowa ul. Emilii Plater w Szczecinie na odcinku od ul. Sczanieckiej do ul. Firlika;
  4. Budowa Trasy Północnej obejmująca budowę nowej ulicy od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska w Szczecinie.

Podstawowe założenia określające zakres planowanych działań inwestycyjnych na najbliższe cztery lata:

  • Uwzględnienie w Wieloletnim planie na lata 2025/2028 wszystkich inwestycji, które są kontynuacją już rozpoczętych procesów inwestycyjnych.  
  • Współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasto Szczecin na rzecz rozbudowy i poprawy miejskiej infrastruktury. Oprócz udziału w projektach realizowanych przez Tramwaje Szczecińskie ZWiK Sp. z o.o. m.in. aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasto Szczecin na lata 2024 - 2034, poprzez działania na rzecz lokalnej społeczności w zakresie poprawy funkcjonowania systemów wodociągowo-kanalizacyjnych.
  • Likwidacja zagrożeń powodujących przerwy w dostawie wody lub odprowadzaniu ścieków poprzez wymianę awaryjnych rurociągów oraz tworzenie spinek umożliwiających dwukierunkowe połączenia zapobiegające przerwom w dostępie do świadczonych przez Spółkę usług. W ten charakter działań wpisuje się także systematyczna wymiana głównych magistral wodociągowych w Szczecinie, w tym „Miedwianki”. W tym zakresie mieszczą się także inwestycje polegające na wymianie rury na żeliwne.
  • Utrzymanie w pełnej sprawności technicznej podstawowych obiektów technicznych jak zakłady produkcji wody i oczyszczalnie ścieków. Ważnym i wysokokosztowym elementem tego zagadnienia w najbliższym okresie jest modernizacja ZPW Pilchowo. 
  • Działania proekologiczne polegające np. na wymianie wyeksploatowanych jednostek kogeneracyjnych na efektywniejsze w oczyszczalniach ścieków „Zdroje” i „Pomorzany” oraz budowie nowych farm fotowoltaicznych. Oba priorytety poza działaniami na rzecz ochrony środowiska zabezpieczają nasze strategiczne obiekty przed przerwami w dopływie prądu, jednocześnie obniżając koszty bieżącej działalności. 
  • Rozwój infrastruktury technicznej - w tym zakresie szczególnie zaakcentować należy budowę nowego Laboratorium Centralnego. Nowo powstały obiekt zapewni dużo lepsze warunki dla świadczenia usług na najwyższym poziomie w zakresie badań jakości wody i ścieków, w zgodzie z najnowszymi trendami, a przede wszystkim wymogami akredytacji.