994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Wielki dzień pszczół - tych ZWiKowych także

08. 08. 2024

Albert Einstein powiedział, że „ Kiedy wyginie ostatnia pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. 8 sierpnia to Wielki dzień pszczół – święto, które obchodzimy w Polsce od 2013 roku, my od kilku lat także. Co ZWiK ma wspólnego z pszczołami? Nasz teren jest domem tysięcy małych zapylaczy.

Skrzydlate maleństwa czują się znakomicie na terenie Zakładu Produkcji Wody „Świerczewo”. Spędziły tam kolejny sezon. Ich zadowolenie można mierzyć ilością miodu, a ta zaskoczyła nawet Pana Andrzeja, opiekuna rodzin z 12 uli.

Spółka chętnie wspiera pszczelarzy. Nie tylko o aktywizację mieszkańców czy techniczną kwestię związaną z udostępnieniem miejsca, którego mamy sporo, ale również o ochronę środowiska. Już najmłodsi wiedzą, że bez pszczół na planecie nie byłoby życia. Pomoc jest uzasadniona, ponieważ naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie gwałtownie spada. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne w przypadku tzw. zapylaczy, w związku z czym od lat podejmowane są działania służące ich ochronie. ZWiK dysponuje kilkudziesięcioma placówkami, które są rozsiane po całym mieście i część z nich świetnie nadaje się do tego, by ustawić na nich ule. 

Pan Andrzej Jarecki razem z żoną Bożeną szukali pomysłu na zapełnienie czasu po przejściu na emeryturę. Z małego hobby zrodziła się wielka pasja. Swoje ule mają na naszym terenie kilku lat, ale to właśnie ZPW „Świerczewo” pszczelarzom i ich podopiecznym „zapylaczom” najbardziej przypadło do gustu. Obecnie posiadają 12 uli produkcyjnych, a w każdym z nich  nawet do 80 tys. pszczół. Dbają o nie, kontrolują i starają się tworzyć idealne warunki. Miód zbierają kilka razy w roku, w zależności od rodzaju i czasu kwitnienia roślin w danym okresie. W tym roku dużo wcześniej rozpoczęły się przygotowania do zimowania. Ostatnie zbiory były w czerwcu, a to co obecnie znajduje się w ulach będzie pokarmem dla pszczół. Owady zapadną w sen kiedy temperatura spadnie poniżej 8 stopni. 

- Pszczoły są tu bardzo szczęśliwe. Wokół jest wiele działek, zieleni. Mają tu spokój, dzięki temu dużo pracują i spisują się znakomicie – mówi Pan Andrzej Jarecki. 

W tym roku z uli udało się zebrać ponad 350 litrów płynnego, słodkiego złota. 

Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki w miejscach należących do szczecińskich wodociągów, kilkadziesiąt pszczelich rodzin ma schronienie w placówkach ZWiK.