994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Szpiegowanie nie tylko na podzamczu

22. 11. 2023

Specjalne urządzenia sprawdzały w tym tygodniu potencjalne nieszczelności w sieci wodociągowej na podzamczu. Wygenerowane przez urządzenia dane wykluczyły wycieki na eksploatowanej przez nas infrastrukturze. Jak to możliwe, że sprawdzilismy czy woda cieknie bez rozkopywania chodnika czy jezdni? Wodociągowcy dysponują prawdziwie szpiegowskim sprzętem! 

Urządzenia akustyczne pomagają wodociągowcom w poszukiwaniu potencjalnych wycieków. Działanie korelatorów, loggerów i geofonów oparte jest na odczycie bądź odsłuchu fali dzwiekowej generowanej przez płynącą w rurze wodzie. Duży wyciek widoczny jest gołym okiem, ale co w przypadku mniejszej awarii, próby kradzieży wody lub w sytuacji z ostatnich dni, kiedy na podzamczu zauważono zapadanie się chodnika? Wtedy właśnie przydają się urządzenia, które pozwalają na wykananie alnaliz bez potrzeby ingerencji w nawierzchnię. 

W zależności od miejsca i sytuacji wybiera się konkretną metodę. Rodzaj sprzętu i doświadczenie operatora pozwala na zawężenie obszaru lub znalezienie konkretnych punktów wycieku. Dzięki urządzeniom szybciej reagujemy na problemy na sieci wodociągowej, możemy działać z mniejszymi utrudnieniami dla mieszkańców i pomóc zarządcom, jak w przypadku współpracy z NiOL. Udaje się nam także wykryć próby kradzieży wody.