994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Pszczele rodziny w Pilchowie

13. 04. 2021

Przygarnęliśmy następne pszczele rodziny. Kolejna „nasza” pasieka powstała na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie.

Wsparcie udzielane szeroko rozumianym inicjatywom proekologicznych to jedno z działań podejmowanych przez Spółkę. Stąd m.in. pomoc szczecińskim pszczelarzom, którzy rozumieją, co to ochrona środowiska naturalnego. Naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie, w tym przede wszystkim pszczół jako tzw. zapylaczy, gwałtownie spada. Dlatego od lat podejmowane są działania służące ich ochronie np. akcja „adoptuj pszczołę”. Ze względu na specyfikę działania i posiadane tereny, ZWiK ma możliwość pomagania pszczelarzom. Spółka dysponuje placówkami, które rozsiane po całym mieście świetnie nadają się, aby ustawić na nich ule.

O kolejnym pszczelarzu potrzebującym pomocy usłyszeliśmy w Polskim Radiu Szczecin. Dzięki rozgłośni dotarliśmy do pana Franciszka i zaoferowaliśmy mu pomoc. Okazało się, że być może wsparliśmy najmłodszego bartnika w naszym mieście. Pszczelarz ze Szczecina aktualnie uczy się w I klasie technikum, ma jednak doświadczenie, bo już w wieku 11 lat dokonywał pierwszych przeglądów pszczelej pasieki. Dziewięć uli pana Franciszka stanęło na terenie Zakładu Produkcji Wody „Pilchowo” a ich właściciel uznał, że to doskonałe miejsce na pasiekę. Podkreślał przy tym ciszę i spokój w jakim mieszkać będą jego podopieczne oraz fakt, że w najbliższym sąsiedztwie nie zabraknie lasów, łąk, ogrodów działkowych oraz drzew akacji.

Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki na terenach należących do szczecińskich wodociągów. Obecnie prawie 40 pszczelich rodzin gości w placówkach ZWiK. Ule są na terenie ujęcia wody w Świerczewie, pompowni na Łącznej, a także w Dunikowie. Owady zapylają okoliczne rośliny i pozyskują z nich najczęściej wielokwiatowy miód.

galeria galeria galeria