Przed nami upalne dni. Trzeba pamiętać o wodzie.
13. 08. 2024
Przed nami długi weekend i kilka upalnych dni. Wysokie temperatury i wysiłek fizyczny to czas, w którym szczególnie musimy pamiętać o płynach. Ludzkie ciało składa się nawet w 80 % z wody. Tracimy ją każdego dnia, nawet kiedy wydaje się nam, że nic nie robimy. Żeby organizm działał sprawnie musimy płyny uzupełniać, w przeciwnym razie stajemy się rozdrażnieni, apatyczni, boli nas głowa i czujemy suchość w gardle. O wodzie pamiętajmy też podczas wyjazdów wakacyjnych, nie chcemy przecież zepsuć sobie urlopu przez złe samopoczucie. Przypominamy, że kranówkę można śmiało pić w Szczecinie i innych dużych miastach w Polsce.
Odsetek wody w naszym ciele zmienia się z wiekiem i spada z 80% u noworodka do nawet 50 % osób starszych. Wodę tracimy każdego dnia poprzez wydzielanie potu, produkcję moczu (1-2 l na dobę ) oraz w trakcie oddychania (200-400 ml ). Tracimy ją nie tylko podczas intensywnych ćwiczeń, ale także w spoczynku - około 400-600 ml wody na dobę. Upalne dni powodują utratę nawet kilu litrów dziennie. By zachować równowagę te straty rekompensujemy sobie jedząc i pijąc.
Ile wody pić?
Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wypijanie od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę. Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników.
Jaką wodę pić?
My rekomendujemy kranówkę! Jest zdrowa, przebadana i ma mnóstwo potrzebnych naszemu organizmowi mikroelementów. Skład mineralny naszej wody jest lepszy niż wielu popularnych wód źródlanych i mineralnych. Dla przykładu jeden z producentów podaje wartość 213 mg/l - to dwukrotnie mniej niż w naszych ujęciach – ZPW Miedwie 434 mg/l, ZPW Pilchowo 510 mg/l.
Najważniejszym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu. Utrata wody powyżej 15 procent masy ciała może prowadzić do śmierci. Woda korzystnie wpływa także na naszą skórę, mózg, układ pokarmowy i nerki. Na stronie www.pacjent.gov.pl można znaleźć wskazówki jak wyrobić w sobie nawyk picia wody. Nasz organizm nie umie trzymać wody „na zapas”. Dlatego konieczne jest jej regularne picie, w małych porcjach – w ciągu całego dnia. Nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.
Miejskie zdroje
Poidełek jest w Szczecinie coraz więcej. Woda z każdego z miejsc jest specjalnie przebadana i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Poidełka ZWiKu są specjalnie oznaczone, żeby nikt nie miał już wątpliwości, że to woda smaczna i zdrowa.
Wystarczy wziąć ze sobą bidon i nie trzeba się już martwić o odpowiednie nawodnienie podczas spacerów. Poidełka można znaleźć przy alejce spacerowej obok Arkonki, na Różance, Bulwarach i Placu Zgody więc wydarzenia plenerowe mają już zapewnione pitniki pod chmurką.
To jednak nie są jedyne miejsca, gdzie można napełnić bidon. Spotkać je można na placu Lotników, Skwerze Misia Wojtka, w Parku Wolności, na Szymanowskiego, w Parku Kasprowicza przy Teatrze Letnim, w skateparku Chełminek przy ul. Chełmińskiej i Parku na Psim Polu na Os. Zawadzkiego-Klonowica.
MITY NA TEMAT KRANÓWKI
- Woda ma w sobie dużo kamienia! MIT/FAKT – Kamień, który tak nam przeszkadza w czajniku czy innych urządzeniach AGD w naszych domach to nic innego jak wytrącone minerały. To co jest złe dla sprzętów jest bardzo dobre dla naszego organizmu.
- W wodzie są zarazki i jest chlorowana? MIT – Do wody nie stosujemy chloru. Dawki dwutlenku chloru stosowane do dezynfekcji są dostosowane do aktualnych warunków i sprawdzane codziennie. Codziennie też wykonuje się kilkanaście analiz kontrolujących jakość wody w mieście. Wszystkie monitorowane parametry spełniają wymogi polskiego i europejskiego prawodawstwa. Zatem w wodzie przez nas dostarczanej nie ma żadnych zarazków.
- Woda jest z Odry? MIT - W Szczecinie działają obecnie 3 ujęcia dostarczające wodę pitną: powierzchniowe z jeziora Miedwie o głębinowe ze studni na Pilichowie i Skolwinie. Zakład Produkcji Wody Miedwie produkuje ok. 50 000 m3/dobę i zaopatruje prawie 90% powierzchni Szczecina (prawobrzeże w 100%). Reszta to Pilichowo i Skolwin ( na północy lewobrzeżnej części Szczecina).
- Woda w kranie jest gorsza niż w butelce?
MIT – kupowane wody w butelkach są różnej jakości, bo tak samo jak woda, która trafia do naszych gospodarstw pochodzi z różnych ujęć. Nasza kranówka jest bezpieczna, ponieważ zanim znajdzie się w kranie, przechodzi proces uzdatniania. Mamy wodę pełną wapnia i magnezu, a dodatkowo na wyciągnięcie ręki, bez zbędnego zamawiania, noszenia i zaśmiecania środowiska.
- Czy kranówkę trzeba przegotować przed spożyciem? MIT – Absolutnie nie ma takiej potrzeby. Nasza woda jest dokładnie badana, smaczna i zdrowa. Nie trzeba jej także filtrować.
- Woda z kranu powoduje kamicę nerkową? MIT - dieta ma pewien wpływ na wytrącanie się kamieni, ale ich podstawową przyczyną są zaburzenia metabolizmu czy upośledzone działanie narządów człowieka.
- W wodzie z kranu znajdują się minerały? FAKT – Tak, jest ich całkiem sporo, prawie tyle co w wodzie butelkowanej, które są przeznaczone dla niemowlaków czy kobiet w ciąży. Oczywiste jest, że ich ilość zależy przede wszystkim od ujęcia.
- Gotowanie zmiękcza wodę? FAKT – prawdą jest, że woda po przegotowaniu jest bardziej miękka. Zmiękczenie wody to skutek wytrącenia się osadu, który następnie widoczny jest w postaci nieestetycznego i uciążliwego nalotu. Dodatkowo wytrąca się część minerałów zawartych w wodzie, co powoduje zubożenie jej składu mineralnego.
- Woda z kranu się opłaca? FAKT - oszczędzasz pieniądze, czas na zakupy, kręgosłup - nie musisz dźwigać ciężkich butelek do domu. A ponadto, jedną z bardzo ważnych rzeczy jest to, że zyskuje też nasza planeta. Pijesz kranówkę nie kupujesz wody zmniejsza się produkcja plastiku.
- Woda może i czysta, ale rury brudne. Nie można pić! MIT – woda jest w ciągłym ruchu, ewentualne zanieczyszczenia z rur zostałyby wypłukane.
Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przestrzegaj kilku zasad:
- Zacznij dzień od szklanki wody.
- Zabieraj wodę ze sobą wszędzie – w podróż, do pracy, na spacer, na plażę, na trening.
- Trzymaj wodę w zasięgu wzroku – w torebce, na biurku, w podręcznym bidonie.
- Wyznaczaj cele – podziel dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody musisz wypić do określonej godziny.
- Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć do wody miętę lub ulubione owoce.
- Monitoruj picie wody – ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek na karteczce
- Pij różnorodne płyny – oprócz wody wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
- Zakończ dzień szklanką wody.
Wypracuj nawyk picia wody również u swojego dziecka. Daj dobry przykład – pij wodę przy dziecku i pokaż, że to wasza codzienna rutyna.