Ponad 400 osób na konferencji Deszcz Miasto Klimat
18. 03. 2025
Ponad 400 osób zapisało się na bezpłatne wydarzenie związane z retencją i błękitno-zieloną infrastrukturą. 13 marca odbyła się konferencja, która skupiła urzędników, naukowców, projektantów, wykonawców, studentów i polityków wokół ważnego tematu, jakim jest zagospodarowanie wód opadowych.
Konferencja Deszcz-Miasto-Klimat jest odpowiedzią na problemy, z którymi zmagają się miasta. Dotyczą one zmian klimatycznych, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie mieszkańców. Spotkanie w Szczecinie było wielkim sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. My byliśmy partnerem merytorycznym i współorganizatorem wydarzenia.
Zmiany klimatyczne to nie hasło rzucane w eter, to realne zjawiska, z którymi mamy do czynienia coraz częściej. Nagłe i obfite opady deszczu, które doprowadzają do miejscowych niebezpiecznych podtopień, przeplatają się z trudnymi okresami suszy. Oba zjawiska powodują problemy zarówno w przestrzeni publicznej jak i na prywatnych posesjach. Konferencja Deszcz, Miasto, Klimat – w Szczecinie o przyszłości to było pierwsze tego typu spotkanie w naszym regionie.
- W miastach wciąż zbyt mało wykorzystuje się rozwiązania, które są już dostępne na rynku. Konferencja, którą organizujemy jest odpowiedzią na głosy społeczne i środowisk branżowych. W trakcie wydarzenia razem z naszymi ekspertami szukaliśmy rozwiązań, które warto zastosować w miejskiej przestrzeni i na prywatnych działkach. Naszymi prelegentami byli wybitni specjaliści i praktycy. To była bardzo merytoryczna dyskusja – mówi dr hab. inż. Anna Głowacka, Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT.
Część naukowa jest ogromną wartością, ale warto połączyć ją z praktyką. Działanie w kontekście budowy czy rozbudowy sieci kanalizacyjnej nie zastąpi myślenia mieszkańców miasta i jego jednostek o retencji. Właściwym kierunkiem działań powinna być retencja i detencja. Chodzi o to, żeby wodę zagospodarować w miejscu jej opadu. Musimy wszyscy zacząć traktować ją jako zasób do wykorzystania, a nie wroga do unieszkodliwienia.
- Cieszymy się bardzo, że dyskusja o zmianach zatacza coraz szersze kręgi. Zalewanie miast podczas nawalnych deszczy jest ogromnym problemem. Wiemy, że samo rozbudowywanie infrastruktury kanalizacyjnej jest niewystarczające, teraz musimy zacząć wspólne działanie wszystkich służb miejskich, żeby wprowadzić najlepsze dla Szczecina rozwiązania – tłumaczy Patrycja Wolińska – Bartkiewicz, prezes ZWiK.
Szczecin rozpoczął już wstępne działania kierujące w dobrą stronę, jest gotowa koncepcja na retencję w mieście. Trwają rozmowy i dyskusje na ten temat pomiędzy poszczególnymi służbami, bo zmiany muszą być wprowadzone we wszystkich miejskich podmiotach i spółkach. Należy też podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie. Czas zacząć traktować wodę jako zasób, który należy zagospodarować. Najlepsza nawet sieć kanalizacji deszczowej nie poradzi sobie w nawalnymi deszczami. To tak jakbyśmy wlali do zlewu wiadro wody i dziwili się, że woda zatrzymała się i znika powoli w odpływie.