994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Pompy bez tajemnic

09. 03. 2023

Kilkadziesiąt osób poznało historię „berlinek” czyli zabytkowych pomp ulicznych stojących w śródmieściu Szczecina.

Okazją do tego stał się spacer, który poprowadził Tomasz Wieczorek, miejski przewodnik turystyczny i pomysłodawca szlaku „Pompastyczny Szczecin”, który jest dedykowany zabytkowym ręcznym pompom ulicznym, będących w połowie XIX wieku ogólnodostępnym źródłem wody dla mieszkańców Szczecina.

Spacer odbył się już po raz czwarty. Uczestnicy przeszli trasę od pl. Orła Białego do Parku Andersa. Po drodze zatrzymali się przy kilku pompach i wysłuchali opowieści o ich patronkach. Każda z pomp znajdująca się na szlaku otrzymała bowiem imię kobiety, której życie związane było w przeszłości ze Szczecinem. Na szlaku jest więc „Helunia” stojąca na Placu Żołnierza Polskiego, naprzeciw klubu 13 Muz a poświęcona pamięci architektce Helenie Kurcyuszowej. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi pompa Sydonii von Borck, szlachcianki posądzonej o rzucenie na dynastię Gryfitów klątwy, w wyniku której ród podobno wymarł. O nich i o innych paniach opowiadał organizator spaceru. Przy okazji uczestnicy wyprawy mieli okazję sprawdzić, że pompy działają i cały czas podają wodę.

Szczecińskie wodociągi w skromny sposób wsparły wydarzenie. Uczestnicy zwiedzania wzięli udział w mini konkursach, a ci którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi na przygotowane pytania, otrzymywali drobny upominek m.in. monografię historyczną na temat dziejów szczecińskich wodociągów.

Zainteresowanych poznaniem lokalizacji wszystkich pomp oraz imion ich patronek zachęcamy do odwiedzenia strony „Pompastyczny Szczecin” w serwisie społecznościowym Facebook. Znajduje się tu mapka z lokalizacją ulicznych zdrojów oraz krótki opis bohaterek, których imię otrzymała dana pompa.

galeria galeria galeria galeria galeria galeria