994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Patrzymy na południe i mocniej czujemy jak ważnym zasobem jest woda. 18 września Światowym Dniem Monitoringu Wody.

18. 09. 2024

Woda jest dobrem, bez którego nie ma życia. Jak bardzo istotny to element czujemy szczególnie teraz, w obliczu tragedii jaka dotknęła wiele miejsc w Polsce i Europie. Pogoda dla Szczecina była łaskawa, a powódź nie wpłynie na nas w takim stopniu jak południe kraju. Odkręcamy kran i nie zastanawiamy się jak to się dzieje, że leci z niego woda. Wybieramy się na spacer na nasze piękne nabrzeża wierząc, że Odra jest rzeką, o którą ktoś dba i jest bezpieczna. 

W tym roku bardzo symbolicznie przypominamy, że 18 września to Światowy Dzień Monitoringu Wody, a ze względu na zakres naszej działalności czujemy się w obowiązku przypomnieć o najważniejszych rzeczach z nią związanych. 

Woda daje życie, ale bywa także niebezpieczna. Ma dobroczynne właściwości, jednak czasami staje się niszczycielskim żywiołem. Szczególnie teraz rozpatrujemy ją w wielu aspektach:

  • Woda bywa niszczycielskim żywiołem i z obawami spoglądamy na stan zbiorników retencyjnych, a także rzek w wielu miejscach w Polsce
  • Wiele osób martwi się o stan wody w kranie, zastanawia się czy ta w studniach albo zakładach produkcji jest zdatna do spożycia. Nie w każdym miejscu w Polsce można ją teraz pić z kranu. 
  • W wielu Zakładach Produkcji Wody wodociągowcy walczą z czasem i żywiołem. Stały dostęp do wody pitnej jest bardzo ważny także w kontekście zagrożeń epidemiologicznych. ZPW są elementami infrastruktury krytycznej.
  • Powodzie powodują zaniki prądu, bez którego często trudno jest dystrybuować mieszkańcom wodę.

Co aktualnie dzieje w Szczecinie?

Służby w Szczecinie analizują sytuację w kraju, a wodociągi będą podejmowały odpowiednie działania, jeśli taka zajdzie potrzeba. Na ten moment nie ma zagrożenia dla Oczyszczalni Ścieków czy Zakładów Produkcji Wody w naszym mieście. Szacuje się, że fala, która dojdzie za kilka dni do Szczecina będzie na tyle wypłaszczona, że infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna nie będzie zagrożona. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi kolegami po fachu w innych miastach. Służymy im radą i będziemy pomagać w miarę naszych możliwości, jeśli taka zajdzie potrzeba.

Skąd woda w Szczecinie? Przypominamy.

ZWiK dba każdego dnia o to, żeby mieszkańcy mieli co pić oraz czym się umyć. Szczecinianie nie muszą się martwić również o to, gdzie później trafi woda zużyta. Dbamy o codzienny obieg wody w sposób świadomy, ekologiczny i nowoczesny.

Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce. Woda pobierana jest także z ujęć poziemnych miedzy innymi ZPW Pilichowo czy ZPW Skolwin – one także podlegają ciągłym padaniom. Droga z ujęcia do naszych kranów jest długa i skomplikowana, a na każdym etapie dokładnie pilnowane są zgodności przeprowadzanych procesów. Woda jest uzdatniana i wielokrotnie badana. Jej obieg jest prowadzony z zastosowaniem najnowszych technologii przy pełnej kontroli. Nasze działania są nie tylko zgodne ze wszystkimi normami, ale także ekologiczne. Nieustannie inwestujemy w OZE oraz nasze oczyszczalnie. Dzięki temu jesteśmy coraz bardziej samowystarczalni energetycznie a woda, którą oddajemy do Odry jest czystsza niż ta, która płynie w korycie.