994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Pamiętaj o legalizacji wodomierza

06. 05. 2025

Sezon na podlewanie ogrodów w pełni. Warto sprawdzić rok legalizacji wodomierza. Co się stanie jeśli legalizacja jest nieaktualna? Brak możliwości uwzględniania przy rozliczeniach wskazań wodomierza ogrodowego (dodatkowego) oraz nieuznaniem składanych ewentualnych reklamacji z tym związanych.

Uprzejmie prosimy  o  sprawdzenie ważności cechy legalizacyjnej wodomierzy służących do opomiarowania wody ogrodowej (bezpowrotnie zużytej). 

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TEHNOLOGII z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 759 z późn. Zm.), okres ważności cechy legalizacji dla wodomierzy  wynosi 5 lat.

 

 

Praktyką powszechnie stosowaną w eksploatacji wodomierzy „ogrodowych”  jest wymiana wodomierza co 5 lat na nowy licznik mający ważną cechę legalizacyjną.  JEST TO OBOWIĄZEK ODBIORCY. 

Dla utrzymania metody zdalnego odczytu funkcjonującego w ZWIK, niezbędna jest wymiana wodomierza ogrodowego (który utracił ważność cechy  legalizacyjnej)  na wodomierz, który  przystosowany jest do zdalnego sposobu odczytu,  tj. modele: Auriga, Altair, Aries firmy Diehl Metering. 

Wymianę  wodomierza należy przeprowadzić we własnym zakresie. Nie wymaga to  specjalistycznych uprawnień, lecz umiejętności.

Po dokonanej wymianie – Odbiorca usług wypełnia protokół z wymiany wodomierza ogrodowego (dostępny na naszej stronie internetowej Wymiana_licznika_-_protokół.doc) i przesyła  go do ZWiK w formie skanu mailem na adres: bok@zwik.szczecin.pl  lub pocztą na adres siedziby Spółki  - w celu wprowadzenia zmian do systemu i umówienia terminu na bezpłatne plombowanie i montaż nakładki radiowej.