994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Nowoczesne rozwiązanie w Śródmieściu Szczecina

01. 02. 2023

Ciekawe technicznie prace aktualnie wykonują szczecińskie wodociągi na ul. Wielkopolskiej w Szczecinie. Trwa tam wymiana starego i awaryjnego wodociągu, biegnącego 1,5 metra pod chodnikiem. Prace prowadzone są za pomocą bezwykopowej metody crackingu na odcinku od Al. Jana Pawła II do ul. Śląskiej, po jednej stronie ulicy wzdłuż kamienic o numerach od 32 do 42.

Pod ziemią, w sposób najmniej uciążliwy dla pieszych, kierowców i mieszkańców, „przeciskany” jest 250 metrowy odcinek nowego wodociągu z żeliwa sferoidalnego o średnicy 100 mm. Specjalna głowica metr za metrem niszczy starą sieć wodociągową, a w jej miejsce wprowadza nową. Dzięki bezwykopowej metodzie unikamy obecności ciężkiego sprzętu na placu budowy, rozkopywania ulic oraz uszkadzania korzeni drzew, jak również odkrywania niespodzianek w postaci pozostałego uzbrojenia podziemnego np. przewodów energetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Na czas kruszenia starego wodociągu, wykonano zastępcze przyłącza wodociągowe z polietylenu, które ułożone zostały na trawnikach wzdłuż budynków mieszkalnych. Zostały one ocieplone, dzięki czemu woda nie zamarznie i bez przerw dopływać będzie do kranów mieszkańców ul. Wielkopolskiej. Wymiana wodociągu poprzedzi realizację zadania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Spacerowy Szczecin - Zachwycająca ul. Wielkopolska”.

galeria galeria galeria galeria