994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Nie wszyscy będą świętować

22. 12. 2023

Są osoby, które nie zasiądą do wigilijnej kolacji wśród bliskich, nie spędzą świąt w rodzinnym gronie. Miejskie służby są w pełnej gotowości każdego dnia, 24 godziny na dobę. Numer alarmowy 994 działa zawsze, a w czasie dni ustawowo wolnych od pracy, na straży wciąż pozostaje kilkudziesięciu pracowników ZWiK.

Przyjmuje zgłoszenia, służy radą, odpowiada na wiele pytań często nie związanych z pracą ZWiK. Dyspozytor dostępny jest zawsze i odbiera telefony także w Święta, sylwestra czy Nowy rok. W przypadku wystąpienia awarii wysyła na miejsce pracowników pogotowia. Jeśli w mieście są problemy z wodą czy siecią kanalizacyjną lub pojawia się wyciek nie można czekać na koniec świąt. Reakcja musi być natychmiastowa. 

- Mieszkańcy dzwonią do nas z różnymi problemami. Musimy wykazać się czujnością i efektywnością. Robimy gradację ważności i rozdysponowujemy osoby z poszczególnych działów, a niejednokrotnie doradzamy dzwoniącemu, jeśli problem nie dotyczy ZWiK-u. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Święta wolelibyśmy być oczywiście z rodzinami, ale wiemy jaką ważną rolę pełnimy. Jesteśmy zawsze dla mieszkańców – mówi Przemysław Bartoń, Dyspozytor.

Awarie pojawiają się każdego dnia, ale rolą pracowników ZWiK jest usuwanie ich szybko i w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Sytuacje losowe to jedno, ale zdarza się, że to Szczecinianie są sprawcami własnych problemów. 

- W okresie świąt mamy więcej zgłoszeń dotyczących niedrożnych kanalizacji. Jest to związane ze świątecznym gotowaniem. Do toalet wrzucamy resztki jedzenia i inne rzeczy, które nie powinny tam trafić. Pamiętajmy, że działając w ten sposób narażamy się nie tylko na awarię czy zatkanie naszej sieci kanalizacyjnej, ale także dokarmiamy szczury – tłumaczy Ewelina Piotrowicz Wrona, kierownik Centralnej Dyspozytorni.

Żeby mieszkańcy naszego miasta czuli się bezpiecznie i nie musieli się martwić o ciągłe dostawy wody czy odprowadzenie ścieków także w dni wolne od pracy swoje dyżury mają pracownicy Oczyszczalni Ścieków i Zakładów Produkcji Wody. Zasiadając przy świątecznym stole pomyślmy ciepło o osobach, które w tych dniach mają służbę i działają na rzecz mieszkańców. Pracowników ZWiK w większości przypadków nie widać, ale ich praca jest niezwykle ważna.