994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Nie tylko torowa, ale i rurowa rewolucja

04. 09. 2023

Zakończenie dużych inwestycji w Szczecinie cieszy głównie kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Pamiętajmy jednak, że zadania są złożone i zawierają szereg różnych branż, także wodociągową. Torowa rewolucja to także rewolucja rurowa.

Ostatnie dni przyniosły ulgę tym, którzy poruszają się w okolicy Niebuszewa. Inwestycja zrealizowana w tej okolicy jest elementem większego zadania i nie polegała wyłącznie na dostawieniu ławek, ułożeniu nowych szyn i nawierzchni. Wykonawca przebudował także całą infrastrukturę podziemną.

Dzisiaj niewiele osób pamięta co działo się w trakcie prac i jak dużo niespodzianek pojawiło się pod ziemią. Stare, blisko 100 letnie rury, w powojennej zabudowie niejednokrotnie sprawiły budowlańcom spore problemy. Dzisiaj po kolizjach nie ma już śladu, a większość mieszkańców odczuwa zmianę dzięki temu co wybudowano na powierzchni, ale również dzięki poprawie ciśnienia wody w kranach.

Na samym Niebuszewie wymieniono blisko 2,6 km wodociągu i zamontowano rury o średnicy pomiędzy 40mm a 600mm. W pozostałej części zadania, które obejmuje odcinek od Niebuszewa aż do Placu Rodła, doszło dodatkowo ponad 1,8 km wyremontowanej infrastruktury wodociągowej. To pozwoli na lepszą i bardziej wydajną eksploatację i zmniejszenie, a nawet eliminację awarii.

Sens inwestycji w infrastrukturę podziemną ukazuje się także w statystykach związanych ze stratami wody na samej sieci. W ostatnich latach notujemy spadek na poziomie 5%.

Łączna ilość sieci wodociągowej wraz z przyłączami w Szczecinie wynosi blisko 1360 km. To długość większa niż odległość dzieląca nasze miasto z Paryżem.