Kolejny etap prac na "Miedwiance"
04. 03. 2025
Przed nami kolejny etap zadania jakim jest przebudowa magistrali wodociągowej. Tym razem przyszła pora na trudny proces związany z włączeniem nowego odcinka. Ekipa wykonawcy i pracownicy ZWiK będą prowadzili swoje działania z wielką precyzją przez najbliższych kilka dni, ale mieszkańcy nie muszą się obawiać, bo woda będzie w domach na każdym etapie działań.
Przypominamy, że trwają prace związane z przebudową magistrali wodociągowej DN 1000. „Miedwianka” to ważny element miejskiej infrastruktury. To nią dostarczana jest woda do dużej części miasta. Magistrala wodociągowa liczy sobie ponad 50 lat - powstała wraz z budową ujęcia miedwiańskiego. Jej pozamiejski odcinek doczekał się nowej nitki, która została zrealizowana w poprzednich latach, częściowo wyremontowana została już także część w granicach naszego miasta. Teraz przyszedł czas na kolejne fragmenty o łącznej długości około 400 mb.
Przebudowa magistrali polega na zastąpieniu istniejącego rurociągu (z rur stalowych i żeliwnych) nowym rurociągiem DN1000 wykonanym z rur z żeliwa sferoidalnego. Roboty są realizowane w rejonie ul. Batalionów Chłopskich przy zachowaniu ciągłej dostawy wody. To trudny i wymagający proces, ale jest warunkiem koniecznym.
W pierwszych dniach marca będziemy w sposób kontrolowany zamykać zasuwy, tak aby wyłączyć część magistrali. Kolejnym etapem będzie odwodnienie jej, by wykonawca mógł włączyć się z nowymi elementami. Wymienianą rurą przepływa 36-40.000 m3 wody na dobę dlatego każdy etap musi być wykonywany z wielką precyzją. Cały proces przewidziany jest na czas około tygodnia.
Na czas wyłączenia jednej części „Miedwianki” pozostałe ujęcia, będą pompowały odpowiednią ilość wody do miasta. Jednocześnie zapewniamy, że woda z każdego z naszych ujęć ma parametry zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.