994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Dzieci pomagają uczyć. Wspólna akcja ZWiK i EcoGeneratora

03. 06. 2024

Toaleta to nie śmietnik. Nieumiejętne korzystanie z niej powoduje awarie i problemy w domach, ale także w infrastrukturze sanitarnej i samej oczyszczalni. Niewinna chusteczka nawilżana naszych niewinnych dzieci, wyrzucona do toalety, może stać się groźnym wrogiem w drodze pomiędzy ciałem a oczyszczalnią. Wiedzą o tym nawet dzieci i wspólnie z nimi postanowiliśmy przygotować krótki materiał informacyjny.

Mokre chusteczki, tak jak inne materiały higieniczne mogą być powodem awarii. Chyba, że wyrzucimy je do kosza na odpady zmieszane. Wtedy dzięki EcoGeneratorowi przyczynią się do produkcji energii dla Szczecina! Wybór jest prosty i jedyny słuszny! Doskonale wiedzą o tym przedszkolaki z PP 77 i uczniowie SP nr 59 im. Bolesława Krzywoustego w Szczecinie, którzy pomogli nam w realizacji krótkiego edukacyjnego filmiku. Sami zobaczcie! 

https://youtu.be/y6-VPO3q-M4?si=WHplCxxnhL8f1P5U

Materiał znajdzie się nie tylko na kanałach Social Media, ale będzie także pokazywany podczas zajęć edukacyjnych.

To, co jest kłopotem dla ZWiK w EcoGeneratorze nie stanowi najmniejszego problemu. Takie materiały jak chusteczki nawilżane, jeżeli nie zatkają po drodze światła kanału, to z pewnością w pewnym momencie trafią na pompownie ścieków, a tam potrafią tak zapchać urządzenia, że nie są one w stanie pompować ścieków i dochodzi do awarii.  Może to prowadzić do zalań fekaliami najniżej podłączonych nieruchomości w zlewni. Pomimo opisów graficznych na opakowaniach informujących o konieczności wyrzucenia takich chusteczek do kosza na śmieci, użytkownicy najczęściej wybierają toalety i doprowadzają w konsekwencji do awarii urządzeń. Czasami wystarczy oczyszczenie wirnika pompy, a czasami potrzebny jest remont urządzenia. Wiry tworzone pod pompami sprawiają, że chusteczki zwinięte są w warkocze. Są to bardzo mocne sploty, których wycinanie jest problematyczne. Nawet nożami. 

EcoGeneratora takie śmieci nie wzruszają. W tej instalacji są w sposób bezpieczny dla środowiska spalane w dwóch kotłach, w temperaturze minimum 850 stopni Celsjusza. Dzięki temu zakład odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. Wyprodukowana przez EcoGenerator energia elektryczna zasila m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w Szczecinie, ładowarki miejskich autobusów elektrycznych, Technopark Pomerania i częściowo napędza szczecińskie tramwaje. Ciepło trafia do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kranów i kaloryferów mieszkańców Szczecina.