994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Co by się stało, gdybyśmy nie prowadzili renowacji?

09. 05. 2024

Co by się stało, gdyby przez duże obciążenie gruntu, na środku ulicy Struga zapadła się stara rura o średnicy 1,4 m? Przy tak katastroficznej wizji najmniejszym problemem byłyby utrudnienia w ruchu i objazdy, problemy mogłyby być zdecydowanie większe. Scenariusz mało prawdopodobny dzięki dobremu planowaniu i sprawnym działaniom ZWiK, ale w sytuacji zaniechania remontu – realny. Trwają prace przy renowacji kolektora sanitarnego F na odcinku 700m od ulicy Zimowej do Struga.

Przyjęta do realizacji zadnia metoda zakłada prowadzenie remontu w miarę możliwości bezwykopowo metodą reliningu. Kolektor sanitarny F dn1400, czyli duża rura z lat 70, którą transportowane są ścieki z dzielnic Załom-Kasztanowe, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Dąbie, Kijewo oraz część Bukowo- Klęskowo i os. Majowe położona jest na remontowanym odcinku w gęstej zabudowie hal magazynowych i sklepów oraz w okolicy dróg i skrzyżowań. Rozkopanie tych miejsc i wymiana rur powodowałaby ogromne trudności dla wykonawcy, wielkie utrudnienia w ruchu oraz znaczące podniesienie kosztów. W związku z tym remont etapowy, w którym, w dużym uproszczeniu przez specjalne komory wsuwa się nową rurę do starej, jest najlepszym rozwiązaniem. 

Metoda reliningu to wprowadzenie do istniejącego kanału nowego przewodu kanalizacyjnego, w tym zadaniu z rur GRP (włókno szklane, termoutwardzalne żywice, wypełniacze mineralne) o mniejszej średnicy (w tym zadaniu dn1200). Dopuszcza się rury o długościach od 1 m do 6 m, które wprowadzane są przez istniejące komory lub z wykopów montażowych. Natomiast renowacje studni i komór wykonane zostaną kompozytami z mat z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową o grubości min. 3 mm. Wcześniej kanał został dokładnie wyczyszczony. Okazuje się bowiem, że poza tym co w ściekach znaleźć się musi pojawiło się mnóstwo śmieci i odpadów budowlanych, których być tam zdecydowanie nie powinno.

To już kolejny etap renowacji kolektora w tej okolicy. Tym razem wykonawca – firma Aquaren Sp. z o.o. z Bytomia podpisała kontrakt na realizację zadania za kwotę 3 074 016 zł.