994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

„Berlinka” na swoim miejscu

23. 02. 2023

Pracownicy ZWiK rozpoczęli montaż zabytkowej miejskiej pompy ulicznej, która uległa uszkodzeniu na początku stycznia br.

Pompa jest ustawiana w pobliżu skrzyżowania ulic Krzywoustego i Błogosławionej Królowej Jadwigi. W nocy z 4 na 5 stycznia br. nieznany dotąd sprawca uszkodził zabytek, najprawdopodobniej wjeżdżając w niego samochodem i uciekł z miejsca zdarzenia.

Niemal natychmiast po zdarzeniu pompą troskliwie zaopiekowali się mechanicy ze szczecińskich wodociągów. Urządzenie trafiło do ich warsztatu, gdzie zostało poddane naprawie. Mechanicy pospawali pokiereszowany żeliwny kadłub pompy, wyszlifowali go i pomalowali na niebiesko. Ponadto odnowili lub dorobili elementy wewnętrznego mechanizmu pompowego i zamocowali odlewy ozdobnych liści akantu zdobiące kolumnę od zewnątrz.

Odrestaurowana pompa stanęła na specjalnie przygotowanym fundamencie. W trakcie jej montażu połączono mechanizm pompowy z dolną częścią kadłuba urządzenia. Na tak przygotowanej konstrukcji osadzona będzie górna część pompy zwieńczona królewską koroną. Zakończenie montażu uzależnione jest od warunków pogodowych. Najpóźniej stanie się to w przyszłym tygodniu.

Zabytkowe uliczne pompy, tzw. „berlinki” to charakterystyczny element śródmiejskiej architektury. Na ulicach miasta jest ich w sumie 28. Ich potoczna nazwa wzięła
się stąd, że w stolicy Niemiec znajdują się podobne urządzenia. Pracownicy ZWiK od wielu lat dbają o pompy, pieczołowicie je konserwując i naprawiając, tak by urządzenia nadal cieszyły oko mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

Znakomita większość wspomnianych urządzeń jest w pełni sprawna i z nadejściem wiosny podawać będzie wodę po kilkukrotnym poruszeniu dźwignią.

galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria