Zwiedzili Oczyszczalnię Pomorzany

14. 05. 2018

Za nami kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. ZWiK udostępnił zwiedzającym Oczyszczalnię Ścieków Pomorzany. 

W ramach DOFE w całej Polsce odbyło się około 600 wydarzeń. Jednym z nich była możliwość zwiedzenia OŚ Pomorzany. Jej budowa ukończona została w roku 2010. Powstała w ramach współfinansowanego środkami UE programu „Poprawa jakości wody w Szczecinie”. Był to jeden z największych w tej części Europy projekt służący poprawie gospodarki wodno-ściekowej. 

W szczecińskiej oczyszczalni gościliśmy dzieci, młodzieży i dorosłych. W sumie odwiedziło nas ok. 30 osób. Dowiedziały się, jak oczyszczane są ścieki, co to są osady, czy ze ścieków można uzyskać energię. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielili pracownicy oczyszczalni.

Wycieczka rozpoczęła się od prezentacji i krótkiego quiz`u z nagrodami dla najmłodszych. Następnie nasi goście zwiedzali poszczególne instalacje oczyszczalni Pomorzany. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, nie wchodzili do zamkniętych pomieszczeń. Nie przeszkodziło to im jednak zapoznać się z gospodarką osadową i energetyczną realizowaną w obiekcie. Zobaczyli z bliska procesy mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków, byli w pobliżu bloków biologicznych, komór fermentacyjnych i węzła termicznej obróbki osadów pościekowych.  Dzięki temu dowiedzieli się , jak wielkie znaczenie ma oczyszczalnia dla ochrony środowiska wodnego Odry  i Morza Bałtyckiego.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe gadżety: baloniki i światełka odblaskowe oraz długopis i zeszyt zawierający informacje o najnowszym projekcie inwestycyjnym realizowanym przez ZWiK pn. „Czysta Odra w Szczecinie”. Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną z Pomorzan.