Z przedszkolakami o wodzie

20. 03. 2019

22 marca przypada Światowy Dzień Wody.  Z tej okazji w NETTO Arenie odbyła się kolejna edycja imprezy "Ekoprzedszkolak". O tym jak ważna jest dla nas woda, skąd się bierze i dlaczego trzeba ją chronić opowiadali najmłodszym m.in. przedstawiciele ZWiK.

Wydarzenie w NETTO Arenie przygotował Dom Kultury "Słowianin". Do udziału w nim zaprosił m.in. przedstawicieli ZWiK.  W hali przy ul. Szafera zjawiło się ok. 300 dzieci wraz z opiekunami. Podczas imprezy zaprezentowaliśmy przedszkolakom film, w którym ich rówieśnicy mówią o tym, jak ważna jest czysta woda. Maluchy dowiedziały się też o tym, w jaki sposób woda krąży w przyrodzie, jak istotna jest dla życia, w jaki sposób trafia do naszych domów i co robić by ją oszczędzać. Przedszkolakom mówiliśmy też o tym, co dzieje się z wodą, gdy już opuści nasze krany i ubikacje, jak jest oczyszczana i dlaczego ponownie może wrócić do środowiska. Na zakończenie każdemu z dzieci wręczyliśmy drobny upominek.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Ustanowiono go w celu przypomnienia, że woda to nasz najcenniejszy skarb, bo bez niej nie ma życia i dlatego trzeba o nią dbać, chronić ją i działać ten sposób, by dostęp do czystej, zdatnej do picia wody miała jak największa liczba ludzi. Do tego właśnie nawiązywało hasło tegorocznego ŚDW, brzmiące "Leaving no one behind". W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono "Nie zostawiając nikogo za sobą", przenośnie wskazuje jednak na konieczność dostępu do wody dla wszystkich. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Szacuje się, że ponad miliard ludzi na ziemi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych.