Ważna rola niepozornego zbiornika

06. 06. 2017

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przeprowadził konserwację urządzeń na śluzie doprowadzającej wodę do zbiornika retencyjnego w Parku Brodowskim  na osiedlu Żelechowa. Dzięki temu niewielki staw znów wypełnił się wodą.

Okoliczni mieszkańcy lubią wypoczywać w pobliżu zbiornika. Dla wielu to „ich” staw, przy którym można się poopalać, urządzić grilla lub nieco aktywniej spędzić czas, gdyż malownicze ścieżki pobliskiego parku idealnie nadają się na spacery. Nic dziwnego, że jakiś czas temu mieszkańcy zaniepokoili się niskim stanem wody w zbiorniku.  – W tej sprawie mieszkańcy zgłaszali nam uwagi a my podjęliśmy interwencję  – tłumaczy rzecznik ZWIK Piotr Dykiert. - Po otrzymaniu zgłoszenia podjęto działania związane z naprawą śluzy regulującej odpływ wody ze zbiornika. Wymieniliśmy niezbędne urządzenia, oraz uszczelniliśmy połączenia – dodaje rzecznik spółki.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zbiornik pełni ważną rolę. Służy on przede wszystkim celom hydrotechnicznym. Ma zabezpieczać pobliskie domostwa przed ewentualnymi podtopieniami np. po obfitych opadach deszczu. Od prawidłowego funkcjonowania zbiornika i śluz regulujących poziom wody zależy więc bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, znajdujące się tu urządzenia czasami są uszkadzane. Najczęściej dzieje się to na skutek zanieczyszczania oczka wodnego i wrzucania do niego różnych przedmiotów – butelek, puszek, toreb foliowych, papieru czy też dużych gałęzi. ZWiK zwraca się więc z prośbą do wszystkich przebywających w pobliżu zbiornika o niezanieczyszczanie go.