994994994

Kontrast:

standardowy kontrast kontrast czarno-biały kontrast czarno-żółty kontrast żółto-czarny

Czcionka:

mała czcionka standardowa czcionka duża czcionka

Popłynął prąd ze Słońca

05. 06. 2015

Wtorek 2 czerwca, był pod wieloma względami wyjątkowy. Tego pięknego, słonecznego dnia nad jeziorem Miedwie miało miejsce uroczyste uruchomienie największej farmy fotowoltaicznej w regionie. Naszej farmy.

Dokonali tego Jacek Chrzanowski - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, Piotr Krzystek - Prezydent Miasta Szczecin oraz Beniamin Chochulski - Prezes Zarządu ZWiK. Przewidywane osiągi farmy są naprawdę imponujące. Nowa instalacja może wyprodukować rocznie energię wartą nawet 400 tys zł. To ok. 21% zapotrzebowania ZPW Miedwie na prąd. Jednak nie mniej ważny jest efekt ekologiczny: ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 1300 ton rocznie.

Cała inwestycja kosztowała niemal 6,9 mln zł netto. Dofinansowanie z WFOŚiGW oraz od Zarządu Województwa w ramach RPO sięgnęło 42% tych kosztów. Pozostała część została sfinansowana ze środków własnych, ale i tak inwestycja zwróci się już po 6-7 latach.

Na powierzchni ok. jednego hektara zostało zainstalowanych 6119 paneli słonecznych. Prace objęły projektowanie, budowę, dostawę i montaż ogniw wraz z przyłączeniem ich do krajowego systemu elektroenergetycznego. Trwały ponad 10 miesięcy.

Prezes Beniamin Chochulski podkreślił, że farma poza efektem ekologicznym i finansowym stanowi również dodatkową formę zabezpieczenia ciąglości dostaw energii do Zakładu. Swoje wystąpienie zakończył podziękowaniami dla wszystkich osób zaangażowanych w proces przygotowania, realizacji i odbioru tej przełomowej inwestycji.

Przypomnijmy, że to pierwsza, ale nie jedyna inwestycja ZWiK w pozyskanie energii ze Słońca. Jesienią powinny zakończyć się prace przy budowie drugiej farmy „Pompownia P1” w Żelewie. Jej moc to 0,5 MW. Powstanie kosztem ponad 2,8 milionów złotych. Wsparcie z UE wyniesie prawie 1,8 miliona złotych.

Relację z tego wydarzenia wraz z ujęciami nowej farmy filmowanymi z drona można obejrzeć TUTAJ

Poniżej jeden z odcinków programu "Podmuch energii" popularyzującego energię odnawialną i wyemitowanego w TVP1, opowiadającego m.in. o naszej farmie.

galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria